OyunKolik  

Go Back   OyunKolik > Oyun Bilgileri > Oyun Haberleri

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-25-2017, 02:38 PM   #1
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2015
Mesajlar: 11.064
Standart Geçmişten Günümüze Call of Duty!

Call of Duty tarihçesi ile karşınızdayız. Artık her sene yeni bir Call of Duty oyunu görmeye alıştık. Her sene Kasım ayı geldi mi gözler raflarda yeni bir Call of Duty oyunu arar oldu.
Peki Call of Duty’i böylesine köklü bir seri haline getiren süreç nasıl başladı, nasıl gelişti?
İşte bu yazımızda Call of Duty efsanesinin dünü ve bugününü sizlere aktaracağız. İlk Call of Duty oyunu ne zaman çıktı?
İşte karşınızda Call of Duty tarihçesi

Call of Duty oyuncularının aklında şu soru var. Bunca yıldır piyasada olan seri nasıl başladı? İlk Call of Duty ne zaman çıktı?
Aslında ilk Call of Duty oyununun çıkış süreci bir hayli sancılı olmuştu. Medal of Honor: Allied Assault yapımcıları, EA ile anlaşamayınca kendi stüdyolarını kurmaya karar verdiler. Bu karar aslında bu ekibin hayatını değiştiren karar olacaktı.
Infinity Ward ismiyle kurulan stüdyo, geliştirdiği Call of Duty ile Activision’un dikkatini çekmeyi başarmıştı. Activision, Call of Duty daha yayın aşamasındayken Infinity Ward’la anlaşmaya varmış ve Call of Duty’nin isim haklarını satın almıştı.

İlk Call of Duty oyunu id Tech 3 isimli oyun motoruyla geliştirilmiş ve 29 Ekim 2003 tarihinde raflardaki yerini almıştı.
İlk Call of Duty oyununun sistem gereksinimleri ise aşağıdaki gibiydi;
İşlemci: Pentium 3 700 MHz
RAM: 128MB
Ekran Kartı: 32MB Harici
HDD: 1.4GB
Infinity Ward imzasıyla satışa sunulan Call of Duty, kısa sürede oyuncuların dikkatini çekmeyi başarmıştı. Call of Duty oyuncular tarafından o kadar beğenildi ki oyunun çıkından kısa süre sonra United Offensive ve Finest Hour isimli iki ek paket yayınlandı.
O zamana kadar savaş oyunları kategorisinde rakipsiz olduğu düşünülen Medal of Honor, Call of Duty’nin çıkışıyla birlikte ikinci plana itilmişti. Fakat efsane daha yeni başlıyordu.

Call of Duty 2: Big Red One

İlk Call of Duty oyunu ve ek paketlerinin başarılı satış rakamlarına ulaşması Activision’un yeni bir CoD oyunu geliştirmek için teşvik etmeye yetmişti. Fakat Call of Duty ve ek paketlerinin PC’de satış rakamları bazında çok düşük seviyelerde kalması, yayıncı firmayı bu platforma karşı cephe almaya zorlamıştı. PC için ilk olarak oyunu yayınlamamayı düşünen Activision, son anda bu kararından vazgeçerek, CoD 2‘yi PC için de yayınlamıştı.
Nitekim, Treyarch, Pi Studios ve Gary Matter Interactive tarafından geliştirilen Call of Duty 2: Big Red One, PC, PlayStation 2, GameCube ve Xbox için satışa sunulmuştu.

1 Kasım 2005 tarihinde konsollara özel olarak satışa sunulan Call of Duty 2, PC için yayınlansa bile satış rakamları bazında Activision’u memnun etmemişti.
Treyarch imzalı NGL oyun motoruyla geliştirilen yapım, yayınlandığı konsollarda önemli satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştır.

Call of Duty 3

2006 yılının Kasım ayında satışa sunulan Call of Duty 3, ikinci dünya savaşı temasının işlendiği son oyunlardan biri olma özelliğini taşıyordu. O zamanların yeni nesil konsolları PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkan ilk Call of Duty oyunu olma özelliğini taşıyan Call of Duty 3, kısa süre içerisinde önemli bir satış başarısına imza atmıştı.

Call of Duty serisi üçüncü oyunuyla birlikte Medal of Honor serisine karşı olan üstünlüğünü perçinlemiş ve ilerleyen oyunlarda piyasanın tekeli haline gelmeyi başarmıştı.
Split screen olarak nitelendirilen bölünmüş ekranda aynı anda iki oyuncunun oynamasına imkan sağlayan oyun modlarına da sahip olan Call of Duty 3 aynı 2. oyunda yaşanan satış başarısızlığından ötürü PC için yayınlanmamıştır.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Call of Duty 4: Modern Warfare, CoD serisinde bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. CoD serisi 4. oyunla birlikte ilk defa 2. Dünya Savaşı temasını terk ederek, günümüzde yaşanması muhtemel savaş ve çatışmaları konu edinmiştir.
Hala CoD serisinin en yüksek inceleme puanına sahip oyunu olan Call of Duty Modern Warfare 4, pek çok organizasyon ve mecra tarafından yılın en iyi oyunu seçilmiştir.

Seneler sonra PC platformunda tekrardan boy gösteren Call of Duty, Steam sayesinde önemli bir satış başarısına da imza atmıştır.
5 Kasım 2007 tarihinde satışa sunulan oyun, özellikle online modlarıyla oyun severlerin ilgisini çekmiş ve tüm dünyada geniş bir kullanıcı kitlesine erişmişti.
Şunuda dip not olarak belirtelim. Modern Warfare serisiyle oyuncuların büyük sempatisini kazanan Yüzbaşı John Price, Call of Duty ve Call of Duty 2’de kontrol ettiğimiz Yüzbaşı Price’ın torunudur.

Call of Duty 5: World at War

Activision, Modern Warfare ile gerçekten eşine az rastlanır bir satış başarısına imza atmıştı. Genel kanı Call of Duty serisinin bir daha 2. Dünya Savaşı temasına dönmeyeceği yönündeyken büyük bir sürpriz yapan Activision, Call of Duty World at War’ı duyurdu.
11 Kasım 2009’de multiplatform olarak yayınlanan Call of Duty World at War ile CoD serisi bir kez daha 2. Dünya Savaşı mevzilerine konuk oluyordu.

Modern savaşlardaki aksiyonun ardından, 2. Dünya Savaşı’nın yetersiz atmosferi oyuncuları pekte memnun etmemişti.
Multiplayer oyuncu modlarının yanı sıra, co-op ve splitscreen desteğine de sahip olan Call of Duty World at War, Modern Warfare’ın yakaladığı başarının gölgesinde kalmıştı. World at War, ciddi anlamda Call of Duty serisinin 2. Dünya Savaşı’nda ki son macerası oldu.

Call of Duty Modern Warfare 2

World at War’la 2. Dünya Savaşı defterini kapatan Activision, 2009 yılının Kasım ayında yayınladığı 6. Call of Duty oyunuyla bir kez daha modern savaşları konu almıştı.
İlk Modern Warfare oyununun kaldığı yerden devam eden Modern Warfare 2 de aynı selefi gibi oldukça başarılı bir satış grafiğine imzasını atmıştı.

Özellikle multiplayer modlarıyla oyun severlerin gözdesi haline gelen Call of Duty Modern Warfare 2 kısa sürede tüm zamanların en çok satan oyunlarından biri olmayı başarmıştı.
Infinity Ward tarafından IW Engine 4.0 ile geliştirilen yapım, PC, Xbox 360, PS3, NDS ve BlackBerry gibi birçok platformda faklı varyasyonlarla oyun severlerin beğenisine sunulmuştur.
Modern Warfare 2’nin elde ettiği başarı Call of Duty serisinin geleceğinde de önemli bir rol üstlenmiştir. Activision, Modern Warfare 2 ile birlikte uzun süre 2. Dünya Savaşı temasına geri dönmeme kararı almıştır.

Call of Duty Black Ops

Modern Warfare 2’den sonra, Modern Warfare serisinin final oyunu için bir sene bekleme kararı alan Activision, 2010 yılının Kasım ayında Soğuk Savaş Dönemi olarak adlandırılan ve hikayesi 1960’lı yıllarda geçen bir yapımla oyuncuların karşısına çıkmıştı.
Call of Duty Black Ops ismiyle tanıtılan serinin 7. oyunu, özellikle senaryosu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Call of Duty 4 ve Call of Duty 5’te yer alan multiplayer özelliklerini tek bir çatı altında toplamayı başaran Call of Duty Black Ops, yayınlandığı ilk gün sadece PlayStation 3 platformunda 1 milyon kopyadan fazla satmayı başarmıştı.
Alex Mason isimli bir karakteri kontrol ettiğimiz Black Ops’ta, World at War’da da yönettiğimiz bir karakter olan Yüzbaşı Viktor Reznov yeniden karşımıza çıkıyordu.

Call of Duty Modern Warfare 3

Modern Warfare serisinin final oyunu olan Call of Duty Modern Warfare 3, 8 Kasım 2011 tarihinde yayınlanmıştı.
Activision’un Call of Duty oyunları üzerinde çalışması için kurduğu Sledgehammer ve Infinity Ward ortaklığıyla geliştirilen Modern Warfare 3, PC, PlayStation 3, Xbox 360 ve Wii için satışa sunulmuştu.

Modern Warfare serisinin final oyunu ABD ve İngiltere’de satışa sunulduktan 24 saat içerisinde 6.5 milyon kopyadan fazla satarak kırılması zor bir rekora imzasını atmıştır.
Toplamda 10 milyondan fazla kopya satan Call of Duty Modern Warfare, o 2011’e kadar olan süreçte, en fazla satış yapan Call of Duty oyunu olmuştur.

Call of Duty Black Ops 2

Activision, Call of Duty Modern Warfare serisinin bitmesiyle birlikte, Black Ops serisine devam etme kararı almıştır.
Modern Warfare serisinin aksine, Black Ops serisi daha kopuk bir hikaye örgüsüne sahiptir. İlk Black Ops oyunu 1960’lı yıllarda geçerken, ikinci Black Ops oyunu ise yakın gelecekte yani 2025 yılında geçmektedir.

İki oyunun tek ortak noktası ise soğuk savaş dönemine ışık tutmalarıdır.
İlk Black Ops oyunu, Amerika ve Rusya arasında yaşanmış olan reel bir döneme ışık tutarken, ikinci Black Ops oyunu ise Amerika ve Çin arasında yaşanacağı varsayılan hayali bir senaryoya sahiptir.
Black Ops serisinin 2. oyununda, ilk oyundaki ana karakterimiz olan Alex Mason’un oğlu David Mason’u kontrol ediyorduk. Aynı ilk oyun gibi, çeşitli zaman aralıklarında, çeşitli konulara odaklanılan oyun hikaye temeli olarak karışık bir sıralama izlemektedir.
Treyarch tarafından IW Engine 4.0’ın revize edilmiş bir versiyonuyla geliştirilen Call of Duty Black Ops 2, PC, WiiU, PS3, Xbox 360 ve PS Vita için 13 Kasım 2012’de raflardaki yerini almıştı.

Call of Duty Ghosts

Yeni nesil konsollar PlayStation 4 ve Xbox One için geliştirilen ilk Call of Duty oyunu olma özelliğini taşıyan Call of Duty Ghosts, IW Engine 4.0’ın revize edilmiş bir versiyonuyla geliştirildiği için grafiksel yönden beklentilerin uzağında kalmıştır.
Multiplatform olarak geliştirilen Call of Duty Ghosts, hem eski nesil konsollar, hem de yeni nesil konsollar için eş zamanlı olarak 5 Kasım 2013’te satışa sunulmuştur.

Amerika’nın dış güçler tarafından işgalini konu alan yapımın hikaye kurgusu abartılı bulunmuş ve devam oyunu düşünülmemiştir.
Çevre tasarımı ve hikayesiyle Homefront isimli oyunu andıran Call of Duty Ghosts, yeni nesil konsollar için çıkan ilk CoD oyunu olmasına karşın, grafiksel yönden bu konsolların çok gerisinde bir yapıya sahipti.

Call of Duty Advanced Warfare

Call of Duty serisinin, Modern Warefare’dan sonra en büyük sıçrayışı Advanced Warfare ile gerçekleşmiştir.
Modern Warfare serisiyle günümüz savaşlarına yakın bir noktaya sıçrayan Call of Duty serisi, Advanced Warfare ile gelecekteki savaşları yansıtan bir yapıya bürünmüştür.
Call of Duty tarihçesi için sıradaki konuğumuz, Call of Duty Advanced Warfare konu olarak 2050’li yıllarda geçmektedir.
Kuzey KoreGüney Kore gerginliğine odaklanan yapımda, profesyonel oyuncular ve profesyonel sanatçılar kamera karşısına geçmiştir.
Call of Duty serisinin en maliyetli oyunlarından biri olarak gösterilen Advanced Warfare, 4 Kasım 2014’te PC, PS3, PS4, Xbox One ve Xbox 360 için satışa sunulmuştu.

Call of Duty Black Ops 3

Önümüzdeki Kasım ayının 6’sında satışa sunulacak olan Call of Duty Black Ops 3, ikinci oyundan 40 yıl sonrasında geçecek. 2065 yılında yaşanacak olan olayları konu edinen yapım, Advanced Warfare ile geçilen gelecek kurgusunu da devam ettirecek.

Black Ops serisinin final oyunu olan Call of Duty Black Ops 3, yeni nesil IW Engine ile geliştiriliyor.

Oyunun geliştiricisi olan Treyarch tarafından yapılan açıklama yapılmıştı. Eski nesil konsollar PlayStation 3 ve Xbox 360’ın yeni nesil IW Engine’in hiç bir varyasyonuna ayak uyduramayacağı belirtilmişti. Bu konsollarda oyunun hikaye modunun bulunmayacağı söylenmişti.
Bakalım Call of Duty Black Ops 3’te serinin diğer oyunları gibi başarılı olabilecek mi? Bunu yakında öğreneceğiz.
meltem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:16 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
canlı bahis türkçe bahis bahis siteleri kaçak bahis güvenilir bahis illegal bahis bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort karşıyaka escort sakarya escort pendik escort bayan tuzla escort gaziantep rus escort escort kartal ataşehir escort kadıköy escort bostancı escort seks hikayeleri gaziantep escort izmir escort bayrampaşa escort izmir escort gaziantep escort esenyurt escort malatya escort kayseri escort eryaman escort pendik escort tuzla escort kartal escort kurtköy escort kızılay escort

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35