OyunKolik  

Go Back   OyunKolik > Oyun Bilgileri > Oyun Anlatımları ve İncelemeleri

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-12-2016, 06:41 PM   #1
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2015
Mesajlar: 11.068
Standart Crysis

Hikaye
Yıl 2020… Güney Çin denizinde ki Spratly Adalarına bir meteor düşer. Kahramanımız Jake Dunn’ın da aralarında bulunduğu bir grup ABD askeri adaya inceleme yapmak için gönderilir. Ancak haberi sadece Amerika almamıştır, Kuzey Kore’de haberdardır. Haliyle adaya varıldığında Kuzey Kore ile ABD arasında savaş başlar, meteorun derdine düşmek yerine birbirlerine düşerler. Senaryonun ilk bölümü bu şekilde. İkinci bölümde ise meteorumuz açılır, gökyüzüne ışıklar saçmaya başlar ve adaya soğuk hava hakim olur. Tüm ada buz örtüsüyle kaplanır adeta. Gizemli yaratıkların adaya gelmesi için uygun zemin yaratılmıştır artık. Ve savaş insan ile uzaylı arasında geçmeye başlar. Kuzey Kore ve ABD ittifak olup birlikte savaşma kararı alırlar. Çünkü uçakları donmuş ve adadan kurtulmaları tamamen birlik olmaya bağlanmıştır. Senaryonun üçüncü bölümü ise bir kahramanlık hikayesi anlatacak. Jake Dunn’ın zero-G adı verilen yaratık gemisine binme hikayesini.
Oyunun konusu her ne kadar bize Half-Life çağrışımı yapsa da genel olarak pek de vahim sayılmaz. Çünkü senaryonun üç bölümünde de çevresel değişimlerin olması oyunu sıkıcı bir havadan kurtaracaktır. Önce yeşilliklerle dolu, masmavi denizi olan, cennet olarak tabir edilebilecek bir ada, ardından adeta kuzey kutbundan kopmuş bir buzul. Ve son olarak ise uzay macerası, cehennemin ta kendisi.

Oyun her ne kadar uzaylı macerasını içerse de gerçekçi bir düzlem üzerine yerleştirilmeye çalışılıyor. Bugün Amerikan ordusunun geliştirmeye çalıştığı ve ilk prototip üretimi basına da yansıyan “Yapay İskelet” (bilimsel adı exoskeleton) benzeri vücut desteklenmesini amaçlayan, böylece yaralandığınız vakit hareket edebilmenize olanak sağlayan hatta bi nevi vücudu saran robot tabiri yapabileceğimiz teknolojiye kahramanımız Jake Dunn sahip olacak. Tabi ki bu giysinin ne çeşit fiziksel özellikler getirebileceği ise merak konusu. Ancak bildiğimiz şey Gordon Freeman’ın sahip olduğu “HEV Suit”‘e benzer özellikler taşıyacağı; hız artırma, kalın zırhlar, ağır silahlar taşıyabilme gibi. Şu an için bilenen adı Nano-Muscular Suit.
Oyun çıktığı gün süpriz yaparak tükçe seslendirmeli bir versiyonu tantılmıştır. Ünlü seslendirme sanatçılarının oldukça oturaklı anlatımı ve dialoglar oyunun türkiye pazarındada iddalı bir yapım haline getirmiştir. Türkiye için fiyatı 50 ytl olarak belirlenmiştir. Ayrıca crysis türkçe seslenedirme ile diğer büyük oyun firmaları için deneme niteliği taşımaktadır. Oyunun alıcağı başarı diğer oyun firmalarının gelecekteki Türkiye stratejilerini belirleyici rol oynuyacaktır.
.
Platform : PC (Windows)
Oyunun Türü : Aksiyon
Perspektif : Birinci Kişi
Çoklu Oyuncu : Var
Geliştirici : Crytek
Yayıncı : Electronic Arts
Oyun Motoru : CryENGINE 2
Çıkış Tarihi : 16 Kasım 2007
Yaş Sınırı : 18+
Dil Desteği : Türkçe, İngilizce, Almanca

Minimum Sistem Gereksinimleri;
Windows® XP/Vista™ işletim sistemi
2.8 GHz işlemci (Windows Vista™ için 3.2 GHz işlemci tavsiye edilir)
1 GB RAM (Windows Vista™ için 1.5 GB RAM tavsiye edilir)
256 MB DirectX® 9.0c uyumlu ekran kartı
DVD-ROM
DirectX® 9.0c uyumlu ses kartı
12 GB boş sabit disk alanı
DirectX® 9.0c
Fare, Klavye, Hoparlör

Crytek Hakkında ;
Crytek, Bilgisayar Oyunları geliştiren bir oyun firmasıdır. Crytek, 1999 yılında Almanya’da doğup büyüyen Türk kardeşler Cevat Yerli, Avni Yerli ve Faruk Yerli tarafından Almanya’nın Coburg şehrinde kurulmuştur. Firma merkezi 2006 yılında Frankfurt şehrine taşınmıştır. Firma, Frankfurt’ta yeni yerinde 26 ülke vatandaşı 140 çalışana sahiptir. Firmanın 2007 hedefi çalışan sayısını 200 e çıkarmaktır. Firma ayrıca Ukrayna’nın Başkent’i Kiev’de de bir Stüdyo’ya sahiptir. Neon dergisinin 2006 yılı Aralık sayısında kardeşlerden Avni Yerli, 100 Önemli Alman Genci listesinde yer almıştır.
Oyunları Far Cry (2004 yılı, PC) Crysis (16 kasım 2007 çıkış tarihi, PC)


TAM ÇÖZÜM

CONTACT ( İLK BÖLÜM )

Takım olarak yaptığınız paraşüt atlayışı sonrası bir sorun oluyor ve ada yerine denize düşüyorsunuz. yüzerek karaya çıkın. Düşmenin etkisinden olsa gerek Nano-Suit elbise çalışmıyor, ama biraz sonra devreye giriyor. Biraz ilerledikten sonra uç Koreli asker göreceksiniz. Onları öldürün ve devam edin. Burası ilk bölüm olduğu için genellikle kontrollerin ve silahların özelliklerinin öğrenilmesi üzerinde duruluyor. Biraz sonra Jester ile karşılaşacaksınız. Atlama sırasında Astec’in kaybolduğunu söylüyor. Beraber olarak onu aramak için yola koyulun. Biraz sonra Astec’in ölmüş olduğunu göreceksiniz. Şimdi yeni bir görev alacaksınız. Sizden Gps istasyonunu yok etmeniz isteniyor. Yavaş yavaş gün dönüp, sabah olurken ilk kez bir kamp görüyorsunuz. Haritada belirtilen noktaya gidip, F tuşunu kullanarak makineyi kapatın ve yolu izleyin.Size saldıran düşmanlara karşı dikkatli olun.Hepsini öldürmek zorunda değilsiniz, ama öldürdüklerinizin üzerinden silahlarını da alarak devam edin. Yol üzerinde bir cip olması gerekiyor. Onu alın ve yolu sürekli takip edin. Yol ayrımına geldiğinizde sağ taraftan ilerleyin. Kore askerlerinin yol üzerine döşediği barikatı göreceksiniz. Askerleri halledin ve karşı taraftaki kayalıkları aşarak ilerleyin. Bunu yapmak için Maximum strengh özelliğini aktif hale getirin. Burayı da geçtikten sonra araya bir video girecek ve bu kez Jester kaçırılacak. Bu kez onu bulmak için haritada belirlenen noktaya ulaşmak için harekete geçin. Çok geçmeden onun da öldüğünü göreceksiniz ve bölüm sona erecek.

RECOVERY ( 2. BÖLÜM )

Bölüm başlarken yanınızda Propiat ve Psyco var. Evlerin olduğu yere gittiğinizde tüm askerlerin ölmüş olduğunu göreceksiniz ve aldığınız yeni bir emir sonrası tek başınıza hareket etmeniz gerekiyor yine. İlerde bir cip var. Onu alıp sağda çıkan ilk yoldan yukarı ilerleyin. Askerleri öldürün. En tepede bir ev göreceksiniz. Onun arkasında bir Bazuka ve Sniper var. Evin içinde de cephane mevcut. Bazukayla, evin yanındaki radar istasyonunu yok ettikten sonra tekrar evin arka tarafından aşağıya atlayın. Karşı taraftaki kampa doğru ilerleyin. Her tarafta mayın olduğu için mecburen kamp kapısına giden yolu kullanmalısınız. Girişin sağ ve sol taraflarında iki adet makineli tüfek var. eğer az önce Sniper tüfeğini aldıysanız şimdi kullanmanın tam sırası. Kampa girdikten sonra hedefte belirtilen eve gidin ve içerisini temizleyin. Her yerden askerler saldıracak dikkatli olun. Daha sonra diğer büyük eve uğrayın. Burada ikinci katta bir rehine var. Kapıyı açınca Psyco’da geliyor. Kısa bir video girecek ve yeni bir görev alacaksınız şimdi. Öncelikle birinci kata inip ortadaki odaya bir bakın. İçeriden cephane ve en önemlisi bazuka alıp hedefte belirtilen tankı vurmak için çatıya çıkın. Amaç iki tankı da yok etmek. eğer tankı yan tarafından uç isabetli atışla vurursanız imha olacaktır. Aynı şekilde diğer tank için de aynısını yapın. eğer bazuka merminiz biterse, daha önce girdiğiniz iki katlı binaya tekrar uğrayarak tedarik edin ve arka yola çıkarak devam edin. Kayalıklar görürseniz zıplama özelliğini kullanın. Ormana gireceksiniz. Karşıda küçük bir şelale göreceksiniz. Hemen sağ tarafında kayalar mevcut. Zıplayarak üzerlerinden atlayın ve suyun içinden devam edin. İlerde sağ tarafta yukarı çıkan bir yol var. Onu kullanmadan su içinden ilerleyin. İkinci kez küçük bir şelale daha göreceksiniz. Bu kez sol taraftan ilerleyin. Askerlere dikkat edin. Yol üzerinde bir ağaç parçası göreceksiniz. Oradan geçin ve uçüncü küçük şelaleyi görünce hemen yanında da Propiat’ı göreceksiniz. Şimdi şelalenin yanındaki mağaradan içeri girin ve bölümü tamamlayın.
RELIC ( 3. BÖLÜM )

Kısa bir konuşmanın ardından Propiat’ta kaçırılıyor. Şimdi haritada gösterilen noktaya ilerleyin. Amaç yine radar istasyonunu kapatmak. Askerleri unutmadan F tuşuyla aleti kapatın. Yola çıkın. Yine bir cip olabilir. Yol boyunca yol ayrımına gelene kadar ilerleyin. Ayrımı görünce soldan devam edin. Karşıda bir kamp göreceksiniz, ama gidemezsiniz. Çünkü köprü kullanılamaz halde. Soldaki çıkıntıya atlayın ve daha sonra suya atlayarak biraz yüzün. Sol taraftan karaya çıkın ve biraz ilerleyin. Tekrar sol tarafta yukarıya çıkan bir yol göreceksiniz. Bu yolu takip ederek en tepeye çıkın ve kampa girin. Burada fazla asker var. Üstelik helikopter’e de dikkat ederek, hedefte gösterilen konteynıra girin. Tam karşıdaki bilgisayarda bulunan bilgileri download edin. Bu işlem bittikten sonra kampın arka tarafına doğru ilerleyin. Az önce gördüğünüz büyük şelalenin kaynağını oluşturan bir su göreceksiniz. Oraya atlayın ve yeni kampa ulaşın. Askerleri önünüzü açacak şekilde hallettikten sonra daire şeklindeki binaya girin. Kapıyı açın ve bir video daha girecek. Patlamadan sonra girdiğiniz şifreli kapının hemen solunda silah ve cephane bulunuyor. Bunları alarak dışarı çıkın. Yavaş yavaş aksama oluyor. Hedefte belirtilen yere gittiğinizde kulübe yanında duran bir bot göreceksiniz. Buna binerek su boyunca ilerleyin. Şelaleden aşağıya atlayın. Az önce gördüğünüz kırık köprünün altından geçeceksiniz. Bu sırada yaklaşık beş dakika boyunca sürekli yürüyeceksiniz. Sizi rahatsız eden pek asker olmayacak, ama peşinize bir helikopter takılabilir. Buna dikkat edin. Hedefe vardığınızda harabe bir mezarlıkta olmanız gerekiyor.Şimdi uçağa binip gitmek gerekiyor, ama etraf güvenli değil. Son görev olarak, bu bölgeye gelecek olan birkaç Nano-Suit elbise giyen askeri öldürmek gerekiyor. Bunun sonrasında uçak iniş yapacak ve binerek bu bölümü de tamamlayın.

ASSAULT ( 4. BÖLÜM )

Bir asker size kendini takip etmesini söylüyor. Kısa süre takipten sonra olaylar anlaşılıyor. uç adet Air-craft bulmalı ve yok etmemiz gerekiyor. Amaç bu. İlk Air-craft’ı yok etmek için hemen yanında bulunan evin civarındaki uzaktan kumandalı patlayıcıyı alın ve patlatın. Daha sonra buradaki köprüden devam edin. Barikatı görene kadar ilerleyin ve gördüğünüzde sağ taraftaki yola sapın ve ilerleyin. Etrafta yeterince cephane mevcut. Askerlere ve helikoptere dikkat edin ve ikinci Air-craft’ı da yok edin. Sağ taraftan deniz kısmından ilerleyin. Biraz sonra ilerde bir liman göreceksiniz. Oraya gidin. Burada sizden elemanlarda bulunuyor. Askerleri temizleyin. Hemen karşınızda büyük bir bina var. Burada cephanelik mevcut. İhtiyacınız kadarını alıp askerleri temizleyin ve geminin yanına gidin. Burun kısmına yakın en alçak yerden gemiye atlayın. (Maximum strengh özelliğiyle) Merdivenleri çıkın ve açık kapıdan girip, bilgisayarı kullanın. Şimdi hava destek kuvveti aktif olacak. Gemiden aşağıya inin ve geminin en yüksek noktası olan radar’ını B tuşuyla dürbünü açarak ve Mouse ile hedefi kilitleyerek gösterin. Birazdan hava kuvvetleri gemiyi bombalayacak. Şimdi limanın güvenliğini sağlamak gerekiyor. Bir yada iki adet helikopter gelecek. Ayrıca birkaç asker. Bunları da hallettikten sonra arka kapıdan ilerleyin ve tankların olduğu yere gelince bölüm sonlanacak.

DNSLAUGHT ( 5. BÖLÜM )

Bu bölümde anlatacak pek bir şey yok. Call of duty oyununda tank kullanır gibi ilk aşamada tank kullanarak diğer tankları yok etmeye çalışıyorsunuz. eğer ağır hasar alırsanız yaya olarak yola devam etmek zorundasınız. Bu duruma düşerseniz sürekli kaçarak ve saklanarak devam edin. Tanklarla ve askerlerle çevrili büyük bir barikat gördüğünüz zaman sağ taraftaki kayalıklardan yukarı tırmanın. Önünüzde mayınlı bir yer var. Her birine uzaktan ateş ederek patlatın ve yolu temizleyin. İlerleyerek tren vagonlarının olduğu yere gelin. Burada iki adet kulübe var. İkisinde de silah ve cephaneler bulunuyor. Askerleri öldürdükten sonra tankı alın ve ilk kırmızı vagonu patlatarak yol açın. Bu yoldan tank ile ilerleyin. Tekrar yaya olarak ilerlemeniz gerekebilir. En sonunda başka bir kampa daha geleceksiniz. Burada da iki tank var ve yok etmek gerekiyor. Bunun için hemen yanlarında bulunan benzin bidonlarına ateş edin ve patlamalarını kısa yoldan sağlayın. Oldukça fazla asker burada da var. Dikkat edin ve kampın arka tarafından demir yolunu takip ederek yola devam edin. Sağ ve solda iki makineli var. Bunları da yok edip yolu biraz daha takip edince bu bölüm de sona ermiş olacak.

RECKONING ( SON BÖLÜM )


Kısa bir takipten sonra gemiden içeri girin ve radarda belirlenen noktaya gidin. Kısa bir yürüyüşten sonra bir odaya geleceksiniz. Boss, burada Nono-suit elbisesini onarıyor. Biraz sonra oradan o kalkacak. Böylece siz oturacaksınız. Bu sırada bir görevli elinde bir silahla geliyor ve bu silahı hemen yanınızdaki dolaba koyuyor. Buna dikkat edin ve işlem tamamlandıktan sonra yukarıya çıkın. General ile görüşün. Araya bir video girecek ve ilk saldırı başlayacak. Saldırı sonucu hasar alan kapıyı açmak için “Maximum stranger” özelliğini aktif hale getirin ve yumruk darbesiyle kapıyı açıp devam edin. Oda kapısının hemen karşısındaki kapıdan girin ve yerdeki silah ile masadaki tüfeği alın. Merdivenlerden aşağıya inin. Orada makineli bir tüfek ve cephanesi var. Onları alıp arızalı kapıyı açıp geminin güvertesine çıkın tekrar. Size lazım olacağı kadar silah ve cephaneyi etraftan temin edebilirsiniz. Burada amaç belli bir süre boyunca gelen yaratık saldırılarını bastırmak. Yaklaşık yirmi dakika kadar. Bunu yaparken ateş ettikleri sırada kendinizi olabildiğince koruyun çünkü belli bir süre bu saldırıya maruz kalırsanız tamamen donuyorsunuz ve bir darbe daha alırsanız ölüyorsunuz. Tüm yaratıkları öldürdükten sonra geminin ucuna doğru olan noktaya gidin ve asansörle aşağıya inip hangara gelin. Yaratıkları öldürün. Bir adam göreceksiniz merdivenlerin yukarısında ve size sesleniyor. Size bir kapı açacak oradan ilerleyin. İlerde bulunan merdivenlerden yukarı çıkıp güç şalterini açın ve aşağıya inerek merdivenlerin altında kapalı olan kapı şimdi açıldığı için oradan devam edin. Şimdi kontrol odasına gitmek gerekiyor. Biraz yürüdükten ve havalandırmadan geçtikten sonra buraya da geliyoruz haliyle. Kırmızı düğmeye basarak reaksiyonu başlatın. Tam bu sırada yaratıklar geliyor ve reaksiyon yarıda kesiliyor. Burada yine “Maximum stranger” özelliğini aktif ederek geriye kalan uç adet tüpü de kendiniz hızlı bir şekilde yerine yerleştirin ve buradan ayrılın. Fazla kalırsanız sağlığınız için iyi değil çünkü. Yukarıya doğru ilerlemeye başlayacaksınız . Birazdan daha önce gelmiş olduğunuz tanıdık bir odaya geleceksiniz ve daha önce gördüğünüz bir silah vardı. İşte o silahı şimdi alma vakti geliyor. Alın ve ilerleyin. General’imiz yaratıkların saldırısına uğruyor ve ölüyor. Ölmeden önce işi bitirmemizi söylüyor. Böylece bir kez daha güverteye çıkıyoruz ve daha önce kendisinden kaçarak kurtulduğumuz dev örümcek tekrar karşımızda duruyor. Öldürmek oldukça kolay aslında. Yaratığın gövde kısmına özellikle isabetli yapacağınız bazuka atışları sonrası (7-8 adet) yaratığın zırhı dağılmaya ve en nihayetinde yok olmaya başlıyor. Bitti mi peki ? Daha değil. Şimdi radarda belirtilen noktaya ilerleyin ve ne olduğunu pekte anlamayacağınız bir şey çıkacak denizden. Yaratık veya mekanik bir adacık. Ne derseniz. Bunu yok etmek için vur-kaç taktiğini oldukça fazla uygulamalı ve cephanenizi verimli kullanmanız gerekiyor. Öncelikle yaratığın sağ ve sol, üst ve alt kısımlarında bazı silahlar bulunuyor. Özellikle bazuka ve makineli tüfek yardımıyla bunları yok edin ve finalinde sıra geliyor sonradan aldığınız silaha. Bu silahı yaratığın sağ ve sol kollarına önce hedef alarak, sonra kilitleyerek birkaç defa ateş etmeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra artık oyun sonu videosunu izleyebilirsiniz

HİLELER

Oyunun kurulum dizinine "C:\Program Files\Electronic Arts\Crytek\Crysis\Game\Config" giriyoruz. Burada bulunan "iff_easy.cfg, diff_normal.cfg, diff_hard.cfg, diff_bauer.cfg" dosyalarını not defteriyle açıtıktan sonra her dosyanin sonuna bir satır olarak aşagidaki hile kodlarini ekliyoruz;

Ölümsüzlük Modu: g_godMode = 1
Limitsiz mermi : i_unlimitedammo = 1
Düşmanlar Saldirmaz: ai_IgnorePlayer = 1
Limitsiz silah taşıma: i_noweaponlimit = 1


Not: Dosyalarda değişlik yapmadan önce mutlaka yedeklerinizi alınız.
meltem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:27 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
canlı bahis türkçe bahis bahis siteleri kaçak bahis güvenilir bahis illegal bahis bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort karşıyaka escort sakarya escort sakarya escort pendik escort bayan tuzla escort gaziantep rus escort pendik escort kayseri escort izmit escort maltepe escort konyaaltı escort escort kartal ataşehir escort kadıköy escort bostancı escort gaziantep escort gaziantep escort seks hikayeleri

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35