OyunKolik  

Go Back   OyunKolik > Oyun Bilgileri > Oyun Anlatımları ve İncelemeleri

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-24-2015, 10:43 AM   #1
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2015
Mesajlar: 11.068
Standart Assassin's Creed: Revelations Multiplayer Beta Ön İnceleme

Suikastçiler karşı karşıya

FPS, Spor ve TPS gibi oyun türlerinde multiplayer modlara alışkınız. Bu türdeki oyunlar tasarımları gereği multiplayer modlar barındırmazlarsa bir bakıma eksik sayılıyorlar. Peki ya aksiyon-macera-platform öğelerini içeren Assassin's Creed serisinin multiplayer modlara sahip olmaması bir eksiklik olarak görülebilir mi? Bence bu sorunun yanıtı kesinlikle hayır. Zaten serinin hayranlarının büyük çoğunluğu da Assassin's Creed: Brotherhood'ta multiplayer modları olacağı açıklanmadan önce bu konuda sızlanmadılar. Tabi Brotherhood'ta multiplayer modların olması heyecan vericiydi, ne de olsa hayranlar Assassin's Creed başında daha fazla zaman geçirmek istiyorlardı. Ubisoft'un bu kararı almasında multiplayer oyunlara gösterilen büyük ilginin yanı sıra oyunun ikinci el satışlarını azaltmak ve böylece genel satış adedini arttırmak (ne de olsa multiplayer modları oynayan kişi oyunu satmayacaktı) da bulunuyor. Aslında bu hamlenin Ubisoft için bir bakıma tamamen ticari olduğunu düşünüyorum. İşin garip yanı bu tür ticari hamleler zorunluluktan yapıldığı için genel olarak başarısız olur. Garip bir şekilde Assassin's Creed: Brotherhood'un multiplayer modlar belki çok fazla olmasa da belli oranda başarı elde etti.

Multiplayer modlarda kendinize uygun bir karakteri mutlaka bulacaksınız

Oyuncular şimdi ise 15 Kasım'da piyasaya çıkacak olan Assassin's Creed: Revelations'a hazırlanıyor. Bu oyunun senaryo modunu başta biz Türk oyuncular olmak üzere milyonlarca oyuncu büyük bir merakla bekliyor. Serinin iki önemli karakteri olan Ezio Auditore ve Altair Ibn La'Ahad'ın öyküleri ile ilgili ayrıntılara ulaşacağımız bu oyunun İstanbul'da (zamanının Constantinople'ünde) geçecek olması bizim gözümüzde oyunu daha da özel yapıyor. Senaryo modunda kendimizi kaybedeceğimizi düşündüğümüz Assassin's Creed: Revelations'ın da tıpkı Brotherhood gibi multiplayer modları bulunacak. Yine başta İstanbul'daki mekanlar olmak üzere çok çeşitli yerlerde suikastçilik yapma şansı yakalayacağız. Oyunun multiplayer betasını Playstation 3'e özel olarak yapan Ubisoft bu defa karşımıza daha ayrıntılı modlarla çıkacağının sinyallerini şimdiden veriyor. İsterseniz betaya şimdi yakından bakalım.
Assassin's Creed: Revelations farklı bir multiplayer deneyimi yaşamak isteyen oyuncular için biçilmiş kaftan olacak gibi görünüyor
Betayı açtığımızda Story Mode, Abstergo Training Program, Options, Extras ve Uplay gibi seçeneklerle karşılaşıyoruz. Tabi beta sürüm bizi doğrudan Abstergo Training Program'a yönlendiriyor. Bu kısımdan oyunun multiplayer betasını oynama şansı yakalıyoruz. Siz Animus'un içinde günümüzdeki (2012 olabilir) bir Abstergo çalışanısınız ve yine Assassin'ler ile Templars arasındaki bir mücaleyle ilişkilisiniz. Ubisoft bu konuda çok fazla bilgi vermiyor. Oyunun tam sürümünde level atladıkça bu konuda daha fazla bilgi sahibi olacağız gibi görünüyor. Söylenenlere göre Ubisoft'un amacı hem tek kişilik, hem de multiplayer modlarda iki değişik senaryo sunmakmış. Bence multiplayer modlara da bu türden bir hikayenin eklenmesi çok akıllıca düşünülmüş.

Oyuna ilk olarak Patron Picture'ı seçerek başlıyoruz. Burada ilk aşamada iki seçim hakkımızın olduğunu görüyoruz, daha sonra ise her 5 level'da bir karakter açılıyor ve Level 30'da 6 karakter seçimi olduğunu görüyorsunuz. Burada seçimlerimizi yaptıktan sonra ise multiplayer'ı nasıl oynayacağımızı öğreniyoruz. Yani nasıl adam öldürülür, nasıl düşmanlara fark edilmeden hedefe ulaşılır gibi en önemli şeyleri öğreniyorsunuz. Sonrasında ise Galata, Anioch, Knights hospital adlı 3 haritada suikast yapmaya başlıyoruz.

Bir suikatçiye asla arkanızı dönmeyin. Eğer ondan kaçmak istiyorsanız, koşmaktan başka yollar arayın

Beta'da 4 adet oyun modu bulunuyor. Bunlardan iki tanesi Assassin's Creed: Brotherhood'u oynayanlara tanıdık gelecek olan Wanted ve Manhunt. Revelations'ta yer alacak iki yeni moddan bir tanesi ise Deathmatch. 4 kişiden 8 kişiye kadar oyuncu sayısına sahip olabilen bu modda 10 dakika boyunca pusula veya diğer yardımcı öğeler olmadan sadece rakibinizin resmine bakıp onu öldürmeye çalışıyorsunuz. İsterseniz oldukça eğlenceli olan bu modu ayrıntılarına girelim. Öncelikle moddaki bölümlerin çok küçük olduğunu belirtmeliyim. Eğer bölümler küçük olmasaydı birbirimizi bulmamız çok zor olurdu. Kalabalık ve küçük mekanlar suikastler için oldukça ideal olmuş. Ubisoft bu konuda dengeyi iyi yakalamış görünüyor. Bu moda girerken açık olan 8 karakterde birini seçiyoruz. Bu 8 karakter gibi giyinmiş NPC'ler de (yani oyuncu olmayan karakterler de) alanda bulunuyor. Bu da sizin halktan birisi gibi davranmanıza imkan sağlıyor. Peki ekranda resmi görünen düşmanı nasıl tanıyacaksınız. Öncelikle halktan kişiler sıradan hareketlere sahip. Etrafta resimde gördüğünüz gibi giyinen onlarca kişi olabilir, ama bir oyuncu asla sonuna kadar numara yapamaz; çünkü sizin takip ettiğiniz kişinin de oyundaki 8 kişiden birisini öldürmek için harekete geçmesi lazım. Tabi bunun anlamı birilerinin de sizi takip ettiği.Her an tetikte olun

Şunu unutmayın siz sadece ekranda resmi görünen oyuncuyu öldürebiliyorsunuz. Diğer oyuncuları isteseniz de öldürmeniz mümkün değil. Buna rağmen ekranda görünen kişinin peşinde sizden başkası da olabilir. Yani bir kişi öldürmek için iki kişiye de şans verilebiliyor. Ayrıca sizin peşinizde de birileri oluyor. Bu modda zaten iki amacımız var. Birincisi suikast yapmak, diğer ise size suikast yapılmasını engellemek. Düşmanınızı gözünüze kestirdikten sonra ona çaktırmadan yanına taklaşıp işinizi bitirebilirsiniz. Eğer hızlı hareket ederseniz karakterinizin üstünde kırmızı bir işaret belirecek ve düşmanınız sizi fark edecektir. Diğer yandan sizin peşinizdeki kişileri de yine acele ettikleri takdirde veya garip hareketleri nedeniyle fark edebilirsiniz. Eğer yanına yaklaşırlarsa size suikast yapmadan önce "daire" tuşuna basarsanız ona elinizle vurup semserletecek ve onun hedefi olmaktan kurtulacaksınız. Bir yandan suikast yapmak için etrafı gözetlerken bir yandan da birilerinin bizi öldürmemesi için çabalamak gerçekten de çok eğlenceli ve stresli bir iş. Yine de bu modda çok eğleneceğinize eminim.


Unutmayın siz birilerini avlarken, birileri de sizi avlamaya çalışıyor

Artifact Assault ise bildiğiniz Capture the Flag yani "Bayrak Kapma" modu diyebiliriz. Klasik olarak rakibinizin bölgesine gidip bayrağını çalmalı ve kendi bölgenize getirmelisiniz. Bu mod Death Match'e göre daha zor diyebilirim. Öncelikle artık rakip takımın bütün oyuncularının hedefisiniz ve düşmanın bölgesine girdiğiniz an sizi elleriyle koymuş gibi bulabiliyorlar. O nedenle bütün akrobatik yeteneklerinizi kullanıp bayrağı kapmalı ve onu bir an önce kendi bölgenize getirmelisiniz. Bu sırada arkanızdan kapatılan kapılardan geçebilir veya sizi çatıya çıkaran halatlara tutunabilirsiniz. (Bu arada bu özellikleri Deathmatch'te de kullanma şansınız var) Açıkçası bu modda Deathmatch kadar eğlenmediğimi söylemeliyim. Tamamen belki tuzak kurmak veya takım oyunu eğlenceli olabilir, ama bir suikastçinin yalnız başına savaşması kişisel olarak bana daha anlamı geldiğinden ben Deathmatch'e odaklanmayı seçtiğimi söylemeliyim.
Karakterlerimiz için oldukça geniş bir gelişim sistemi olacak gibi görünüyor. Böylece tarzımıza uygun suikatçiyi de yaratabileceğiz ve oyunun ömrü de uzayacak.
Sentinel, Vanguard, Guardian, Vizier (Damat Ali Paşa), Thespian, Deacon, Bombardier, Trickster, Champion gibi 9 karakterin bulunduğu betada karakter gelişiminin de önemli bir yer kapladığını görebiliyoruz. Oyunun menülerini incelediğimizde 29 yetenek olduğunu görme şansı yakalıyoruz. Bunun yanı sıra çeşitli Achievement'leri de bulunuyor. Örneğin 12 Challange'lık Style bölümünde "The Artist" ödülünü almanız için 700 XP'lik bir öldürüş yapmanız gerekiyor. Bunu da rakibinizin ruhu duymadan ona yaklaşıp öldürerek yapabilirsiniz. Mesela Assassination'da ise 11 Challange var. Bunlardan birisi sizi takip eden düşmanın suikastini engelledikten sonra 10 saniye içinde hedefinize suikast yapmanıı öngörüyor. Her ne kadar her rakip öldürdüğünüzde veya size yapılacak olan suikasti engellediğiniz XP kazansanız da bu tür Achievement'ler bitirmek için uğraşmak da zevkli olacaktır. Hangi modu oynarsanız oyanayın oyunda asla pasif kalmayın, çünkü XP toplayıp karakterinizi geliştirmek size rakipleriniz karşısında büyük avantaj sağlayacaktır.


Bir anlık dikkatsizlik sonunuzu getirecektir

Oyunun betası kısıtlı içeriğe sahip olmasına rağmen oldukça eğlenceliydi. Oyunun tam sürümünde açılacak olan yeni suikast silahları ve araçlar herşeyi çok daha eğlenceli yapacaktır. Açıkçası beta beni fazlasıyla tatmin etti. Harika grafikler bir yana, bu türden bir oyunu multiplayera uyarlarken bu kadar rahat bir kontrol yapısı oluşturulması da takdir edilmeye değer. Siz de göreceksiniz ki binalara rahatça tırmanacak, rakiplerinize istediğiniz gibi yaklaşacak ve istediğiniz anda da zorlanmadan (düşman sizi yakalamazsa) ortadan kaybolabileceksiniz. Bu tarz oyunlarda multiplayer düşüncesi ilk aşamada bana biraz zorlama gibi gelmişti, ama Ubisoft bu konuda en azından betada çok başarılı bir iş çıkarmış. Tamam belki bu oyunun multiplayer modu asla popüler FPS veya TPS oyunları kadar uzun soluklu olmayabilir, yine de bu mod Assassin's Creed dünyasının hayranları için bulunmaz bir nimet. Assassin's Creed: Revelations'ı artık sadece senaryo modu için değil, aynı zamanda multiplayer modları için de beklemeye başlayabilirsiniz.
meltem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:32 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
canlı bahis türkçe bahis bahis siteleri kaçak bahis güvenilir bahis illegal bahis bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort karşıyaka escort sakarya escort sakarya escort pendik escort bayan tuzla escort gaziantep rus escort pendik escort kayseri escort izmit escort maltepe escort konyaaltı escort escort kartal ataşehir escort kadıköy escort bostancı escort gaziantep escort gaziantep escort seks hikayeleri

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35