OyunKolik  

Go Back   OyunKolik > Oyun Bilgileri > Oyun Anlatımları ve İncelemeleri

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-24-2015, 10:40 AM   #1
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2015
Mesajlar: 11.068
Standart Batman Arkham City Genel Tanıtım Haberler Bilgilendirme

Arkham Asylum çıktığı yıl oyun piyasasına bomba gibi düşmüştü ve Modern Warfare 2 İle aynı yılda olmasına rağmen yılın oyunu seçilip en iyi süperkahraman oyunu olarakta Guiness Rekorlar kitabına girmeyi başarmıştı. Eminim benim gibi bir çok arkadaşta bu oyunun devamı olan Arkham City 'i bekliyor. 18 Ekimde Amerikada
21 ekim ise Tüm avrupada Satışa sunulacak tabi biz Reloaded Yada Skidrow Bekliyor olucaz :flaugh: Umarımbu oyunu minimumda olsa bilgisayarınız kaldırır sizde oynayabilirsiniz. Oyun hakkında ne desem ne söylesem az daha yeni ki konu silinmese bir çok söylemiştim ama şimdi gelmiyor aklıma. Oyunun süresinin ise 40-50 saat olacağı söyleniyor yan görevlerle birlikte tabi onları ypaıp yapmamak sizlere kalmış bir şey.

Ön İnceleme

[Batman ve Joker'in epik savaşıyla ilgili destansı betimlemeler]

Arkham City söz konusu olduğunda bilmeniz gereken bir iki elzem detay mevcut(filhakika buna mutâbık). Öncelikle Rocksteady, Arkham Asylum'un zaten çatır çatır işe yaramakta olan formülünü hiçbir şekilde değiştirmeyi düşünmüyor. Inventory sistemi ve Mako ile dağ bayır tırmanmayla ilgili söylenenler yüzünden her ikisini de bir sonraki oyundan çıkaran Bioware'in aksine Rocksteady, ilk oyunda oyuncuların hoşlanmadığı şeyleri silip işe tekrardan başlamayı saçma buluyor. Yapmak istedikleri, halihazırda çalışan sistemin üzerine eklemeler ve çıkartmalar yaparak yapılan mekan değişikliğine uygun hale getirmek. Batman artık dört duvarın arasına mahkum değil, haliyle deli hastanesinin içinde işinize yarayan taktikler ve cihazlar, büyük şehirde etkili olmayabilir. Oyun, halefinden her anlamda daha büyük ve dövüş sisteminden dedektif moduna kadar tüm oyun mekanikleri de bu ölçeğe uygun olacak şekilde geliştirilmiş. Hatırlatmakta fayda görüyorum, Arkham City, ilk oyunun başarısından sonra yarasayı daha da sağmak için yapılan bir ekonomik hamle değil. Hapishane müdürü Quincy Sharp'ın ilk oyundaki gizli odasında görülen planlar, serinin ve hikayenin nereye gideceğinin önceden düşünüldüğünü de ispatlıyor zaten. Gelin biz de neler değişti, neler aynı kaldı ve eski formüle eklenen yeni denklemler nelerdir onlara bir bakalım.

Arkham City, ilk oyundan bir yıl sonrasını konu alıyor. Joker'in yakalanmasını politik güç olarak kullanıp halkı arkasına alan Quincy Sharp, Gotham şehrinin valisi olmuş ve ilk iş olarak da şehirdeki sapıkların sivillerden ayrı tutulması için yeni bir proje başlatmış. İlk oyundaki olaylardan sonra ne Blackwater hapishanesi ne de Arkham deli hastanesi, ziyaretçi barındıracak durumda olmadığından, kentin yoksul kısımları ve gecekondu mahalleleri satın alınarak devasa bir hapishane şehri haline getirilmiş, başına da deli psikiyatrist Hugo Strange getirilmiş. Bu şehrin sınırları dahilinde suçlulara sınırsız özgürlük tanınıyor, ama tek bir şartla: Kaçmak yasak. Gezegende faaliyetlerini sürdüren tüm it kopuğu tek bir alana sıkıştırıp saldım çayıra mevlam kayıra politikası uygulayınca kaos kaçınılmaz tabii. Süper kötüler hemen şehrin belli kısımlarını kendilerine ayırıp hastalıklı hayal güçlerine uygun şekilde dekore ediyorlar ve birbirlerinin gırtlağını sıkmaya başlıyorlar. Her ne kadar Gotham'ın geri kalan kısmı, şehrin pisliklerinin normal insanlardan izole bir şekilde birbirlerini yemesinden memnun olsa da, Batman durumun hızlı şekilde kontrolden çıkacağından kuşkulandığı için düzenli şekilde şehri ziyaret ediyor. Bu sırada Harvey "İki-Yüz" Dent, şehirdeki gücünü pekiştirmek ve yanına yandaş toplamak için Kedi Kadın'ı yakalayıp idam etmeye hazırlanıyor. Eh, Batman pisiciğini sokaklarda bulmadı tabii(yani... lafın gelişi). Pelerinini açıp şehri gizlice izlediği gökdelenin tepesinden belanın tam ortasına burun dalışı yapıyor. Fakat sivri kulaklarının haberdar olduğundan çok daha fazlası var. Özel ordusu ile şehri kilit altında tutan ve Batman dahil kimseyi dışarı salmayı düşünmeyen Hugo Strange, maskenin altında şehrin en zengin ve münasip bekarının olduğunun farkında ve Joker'le yaptığı işbirliğinin ardında da sağlam bir planı var.

Arkham City, Asylum'dan 5 kat daha büyük ve şehrin tüm sokakları daha oyunun başından itibaren keşfedilmeye açık. Yani sizi havaalanından alan kuzeniniz, rüzgarlar ve dalgalar yüzünden diğer adalar ulaşımı sağlayan köprülerin kapalı olduğunu söylemiyor. Bazı iç mekanlar, siz ilgili görevlere başlayana kadar kapalılar; lakin oyunun %80'i açık havada geçiyor. Rocksteady'ye göre bu tarz bir oynanış, Batman'in istediği yere gidebilip istediği her şeyi yapabilmesine oldukça uygun. Farklı süper kötüler, şehrin farklı bölümlerini ellerinde tutabilmek için çatışma halindeler. Bu nedenle şehir sürekli değişiyor ve açık olan yan görevler bu değişime göre farklılık gösterebiliyor. Sokaklar, kötünün zulmünden kaçmaya çalışan insanlarla dolu ve eğer yardım etmek istemezseniz, siz etrafı gezerken onlar hala aynı yerde olacaklar. Yan görevler ise "Git 20 tane adam döv" şeklinde değil, kendi içlerine tutarlı bir hikayenin ufak parçaları halinde etrafa dağılmış durumdalar. Sürü halinde gezen suçlulardan bazıları, Riddler'ın fedayilerinden; bu nedenle ortalarına dalıp diğerlerini patakladıktan sonra onları sorguya çekerek Bulmacacı'nın sizin çözmeniz için etrafa gizlediği minik hazinelerin yerini öğrenebiliyorsunuz.

Rocksteady, iş olsun diye şehri ağzına kadar içerikle doldurmak istemediklerini söylüyor. Etrafta gördüğünüz her minik ayrıntı, ya DC evrenine ufak bir gönderme, keşfedilmeyi bekleyen minik bir giz ya da yapılmayı bekleyen bir ara görev olacak. Ana hikayeden sıkılırsanız, ilk oyundaki suçlulardan biri olan Zsasz'ın peşine düşebilir ya da çatılarda rastgele gezinip havada süzülürken dedektif modunun sizin için yerini belirttiği ufak tefek sokak kavgalarını barışçıl yoldan, yani yumruklarınızla sonuca bağlayabilirsiniz. Yükselen suç oranını alçaltmaktan sıkılıp şehirde çer çöp avına çıkmak eğlenceli olsa da, Rocksteady bu tarz bir oynanışın Batman'in karakterine aykırı olacağını söylüyor. Yani peşinde koşturduğunuz her görev, ana hikayeden bağımsız da olsa şehrin refah seviyesini arttırmakla ilgili olacak ve DC evrenindeki paralellerine uygun şekilde sonuçlanacak.

Ve son olarak, Rocksteady Batmobil'i kullanılabilir olarak oyuna dahil etmeyi düşünmüyor. Yani arkada MFÖ çalarken Arkham City'nin sokaklarını turlamak yok ne yazıkki. Ama Batman'in sokakları arşınlamak için tabanvaydan başka yöntemleri de var

İlk oyunda belli bir süre sınırlaması dahilinde olan pelerinle süzülme, şehirde kolayca gezinebilmenize izin verecek şekilde geliştirilmiş. Batman, süzülürken sert bir dalış yaparak ya da kancasıyla binalara ateş edip kendini çekerek hız kazandıktan sonra tekrar uçmaya devam edebiliyor. Bunun haricinde havada dolaşan helikopterlerin iniş takımlarına tutunup şehri turlayabiliyorsunuz. Süzülürken hızlanmanızı ve irtifa kazanmanızı sağlayan burun dalışı, aynı zamanda kalabalık grupların ortasına sert bir şekilde dalarak en az birini saf dışı bırakmaya da yarıyor.

Dövüş sistemi ise ilk oyunun geliştirilmiş ve çoklu düşmanlara karşı daha kullanışlı hale getirilmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Batman birden fazla düşmana karşı atak hareketleri uygulayabiliyor ve üzerine doğru atılan cisimleri havada yakalayıp sahibine geri yollayabiliyor. Ayrıca zırhlı düşmanlar gardını kırabilmek için hızlı şekilde yumruk atabilmenizi sağlayan yeni bir dövüş hareketi mevcut. Bunun haricinde süzülürken durumdan habersiz düşmanlarınızın üzerine atlayabilir, tek seferde ikisini birden etkisiz hale getirebilirsiniz. Batman'in dövüş hareketleri arasındaki geçiş, sayısı iki katına çıkartılan animasyonlar sayesinde çok daha havalı gözüküyor. Aynı anda saldıran düşmanlardan birinin kolunu, diğerinin bacağını tutup onlardan destek alarak zıpladıktan sonra üçüncü serseriye uçan tekme atmak, ardından da uzaktaki bir düşmana Batarang fırlatıp Scorpion-vari bir şekilde "Gel buraya!" diyerek yanınıza çekerek pataklamak kulağa nasıl geliyorsa izlemesi ve uygulaması da bir o kadar eğlenceli olacak.


Dedektif modu ise büyük şehirde daha kullanışlı olacak ve oyuncuların arada bir de olsa grafikleri normal haliyle görmelerini sağlayacak şekilde değiştirilmiş. Rocksteady, çoğu oyuncunun ilk oyunu neredeyse sonuna kadar dedektif modunda tamamladığının ve iskelet dövdüğün farkında. Sisteme yaptıkları yenilikler sayesinde dedektif modunun oyunu fazlasıyla kolaylaştıran bir hileden soruşturmalara ve görev amaçlarının yerini tespit etmede yardımcı olacak bir cihaz haline getirdiklerini söylüyorlar. Yeni mod sayesinde şehirdeki kavga dövüşü tespit edebilecek, keskin nişancı tüfeğinden ateş edilen bir merminin geliş yolunu hesaplayabilecek ve kalabalık gruplardaki potansiyel bilgi sahibi olanları ayırt edip soruşturma için onları sona bırakabileceksiniz. Dedekfit modu haricindeki diğer oyuncaklarınız ise yerli yerinde duruyorlar ve dövüş esnasında her biri kullanılabilir olacak. Yani üzerinize gelen yumrukları savuşturarak bir yandan yere ve hasmınızın üzerine patlayıcı jel püskürterek sonra da sırıtarak düğmeye basabileceksiniz. Ayrıca Batman, patlayıcı jele gerek kalmadan da tahta duvarları yumruklarıyla parçalayıp düşmanları nakavt edebiliyor. Genel olarak dövüş sistemi, ilk oyundakindan çok daha acımasız ve sert olacak.
meltem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-24-2015, 10:40 AM   #2
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2015
Mesajlar: 11.068
Standart

Arkham City, ilk oyundan sağ çıkan tüm karakterleri, orijinal seslendirme sanatçılarıyla birlikte(seslendiricisi değişen Harley Quinn hariç) hikayeye dahil ediyor. Kevin Conroy ve Mark Hamill, azılı düşmanlar olan Batman ve Joker'e yeniden hayat veriyorlar; fakat Hamill, Arkham City'nin Joker'i seslendireceği son yapım olduğunu söylüyor. Conroy ise ikinci oyunun ilkinden "çok, çok daha karanlık" olduğunu belirtiyor. Riddler ise bu sefer hem işitsel, hem de görsel olarak arz-ı endam ediyor. Yeni gelen karakterlerden Harvey Dent, Kedi Kadın, Penguen, Buz Adam(Freeze'i bu şekilde çevirdiğime inanamıyorum), Takvimci(Calender Man), kötü yola düşmeden önceki haliyle, gazeteci Jack Ryder ve Raz al Ghul'ın kızı Talia da hikayeye dahil olacak. Robin ise ünlü ses sanatçısı Conan O'Brien tarafından... Şaka şaka, kim ne yapsın Robin'i.

Arkham City, Ekim ayının sonlarında piyasada olacak; fakat oyun basınına gösterilen mini demo şimdiden herkesi fazlasıyla etkilemiş. Rocksteady, bir kez daha multiplayer'ı planları dışında bırakıp tüm güçleriyle singleplayer'ı olabilecek en iyi hale getirmeye çalışıyorlar. Adamların referansları iyi, malzeme şahane, geriye gün saymak kalıyor. Yazıyı bir espriyle bitirmek isterdim ama, Batman'in şakaya gelir bir tarafı olmadığını Joker'in hiçbir esprisine gülmemesinden anlıyoruz zaten.

Deadshot Açıklama :

Batman: Arkham City'nin çıkışına bir ay kala, oyun içinden yeni duyurular ve bilgilerin gelmesi devam ediyor.

Spike TV'deki Gametrailers programında Batman: Arkham City'deki yeni düşmanımız duyuruldu. Programda yapılan açıklamaya göre Gotham City'nin en iyi assassinlerinden Deadshot, Batman: Arkham City'de de suikastleriyle Batman'i durdurmaya çalışacak.

Ayrıca yine aynı programda, oyundan bazı yeni gadgetlar da gözüktü. İlk kez programda gözüken gadgetlardan Ice Gun, suyu dondurmanızda, düşmanı ve combosunu yavaşlatmanızda sizlere yardımcı olacak.
meltem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:28 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
canlı bahis türkçe bahis bahis siteleri kaçak bahis güvenilir bahis illegal bahis bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort karşıyaka escort sakarya escort sakarya escort pendik escort bayan tuzla escort gaziantep rus escort pendik escort kayseri escort izmit escort maltepe escort konyaaltı escort escort kartal ataşehir escort kadıköy escort bostancı escort gaziantep escort gaziantep escort seks hikayeleri

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35